Masaż

Masaż leczniczy

Medycyna naturalna jest w konkretnych przypadkach o wiele lepsza niż stosowanie wszelkich preparatów czy lekarstw. Nie tylko bowiem ma działanie zdrowotne, ale przede wszystkim nie wywołuje, jak w przypadku przyjmowania lekarstw, skutków ubocznych. Dlatego masaże, zwłaszcza rehabilitacyjne, są często polecane zarówno przez fizjoterapeutów jak i samych lekarzy.

Osoba będąca po urazach, albo często w niedowładzie poszczególnych elementów czy całego ciała, ma szanse powrócić do zdrowia, bądź odzyskać sprawność właśnie dzięki masażom. Tego typu masaże stosuje się najczęściej w stanach pourazowych, wszelkiego typu wadach postawy, a także przy bólach mięśni kręgosłupa jak i pleców. W tym ostatnim przypadku, masaż ma zbawienne właściwości zarówno przy nadwyrężeniu, czyli złym trybie siedzenia, dźwiganiu ciężkich przedmiotów i tak dalej, jak w przypadku schorzeń czy wypadków.

Często masaże rehabilitacyjne stosują młode mamy, ponieważ zarówno ciąża mocno obciąża kręgosłup, jak i później przy małym dziecku nie trudno o częste bóle. Co jest tutaj ważne, to to, że jest to jeden z niewielu masaży, przy którym nie ma żadnych przeciwwskazań ze stosowania masażu po udarze mózgu, wylewie, czy zaniku mięśni. Można go także stosować jako terapię, także dla osób chorych na stwardnienie rozsiane.

Masaż rehabilitacyjny trochę odbiega od innego rodzaju masażów, ponieważ w tym przypadku pacjent musi współpracować z rehabilitantem, bądź masażystą. Ważne jest, by chciał ćwiczyć i był wytrwały, ponieważ masaż rehabilitacyjny może nie dać żadnych widocznych rezultatów, nawet po pierwszych kilkunastu zabiegach. Znamienne jest tutaj, że często osoba rehabilitowana, szybko traci werwę i chęć do dalszych zabiegów. Na czym polega taki masaż?

Efekty zmian i różnego typu reakcji w organizmie, przynosi mechaniczne działanie na skórę, masowane mięśnie, a także torebki i więzadła stawowe. Jednakże to są powierzchowne skutki, jak każdy masaż i rehabilitacyjny, oddziałuje na układ nerwowy i układ krążenia, poprzez co usprawniony jest w znacznej mierze układ ruchu. Masaże rehabilitacyjne możemy stosować zwłaszcza po rożnego typu wypadkach, by odzyskać sprawność mięśni i ciała.

Są świetnym dodatkiem do ćwiczeń wykonywanych podczas fizjoterapii, jak i czasem mogą występować same. Trudno określić ile powinno wykonać się masaży rehabilitacyjnych. Zdecydowanie jednak, musimy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ na pierwsze efekty potrzeba dużo czasu. Początkowo takie zabiegi wykonujemy codziennie, potem kiedy widać pierwsze postępy, możemy ćwiczenia wykonywać w domu, a masaże stosować na przykład dwa razy w tygodniu.
Masaż relaksacyjny
Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy – równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością.

Masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych…

Fenomen jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż subtelny masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych, kosmetycznych oraz relaksacyjnych. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało.

Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy 90% ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd. dlatego może forma masażu, jaką jest masaż relaksacyjny jest tak bardzo popularna i pożądana. W prawidłowo wykonanym masażu relaksacyjnym następuje rozluźnienie wszystkich mięśni do tego stopnia, że ciężko nam jest zapanować nad własnym ciałem.

Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, ciepła pościel jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotykamy się z sytuacjami, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno – terapeutycznych. Jest to taki filar na którym opiera się cała technika relaksacji, wszelkie zabiegi, którym się poddajemy aby się zrelaksować. Prosty przykład: słuchamy muzyki aby się odprężyć. W momencie, gdy zostanie nam zrobiony taki masaż zrelaksujemy się jeszcze mocniej, jeszcze intensywniej i na dłużej.

Masaż to sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie, przynosi ulgę przy bólach ciała i uczuciu spięcia. Poprawia również stan zdrowia, ponieważ działa leczniczo na nasze ciało. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Z masażu może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.